Як забезпечити справедливість і підтримку для потерпілих?
Як скоординувати зусилля правоохоронців, суддів, урядових структур та міжнародних партнерів у суспільстві, що пережило збройний конфлікт?
Однією із країн, яка не так давно зіткнулась із розслідуванням та переслідуванням за вчинення найтяжчих міжнародних злочинів є Боснія і Герцеговина (БіГ). Ця держава десятиліттями працює з наслідками збройного конфлікту, зокрема щодо розслідування й судового розгляду міжнародних злочинів. Системні підходи БіГ, побудовані у співпраці з міжнародними партнерами, — це орієнтир для українських фахівців у часі війни та після неї.
Для отримання найкращих практик міжнародного досвіду у цій сфері, директорка Тренінгового центру прокурорів України Олеся Отраднова разом із представниками прокуратури, СБУ та Нацполіції у травні 2025 року відвідала Боснію і Герцеговину у межах навчального візиту за підтримки Консультативної місії ЄС в Україні (EUAM).
Українська делегація:
– відвідала Суд і прокуратуру БіГ, міжнародні організації (ОБСЄ, ПРООН, ICMP, Trial International);
– вивчала практики цифрового документування, підтримки свідків і міжвідомчої взаємодії;
– була присутня на судовому засіданні у справі про воєнні злочини;
– відвідала Меморіальний центр у Поточарах — символ пам’яті про трагедію Сребрениці.
Міжнародне партнерство — інструмент для зміцнення фахових спроможностей і побудови майбутнього, у якому право — сильніше за зброю.
Фото: OSCE Mission to Bosnia and Herzegovina