Дайджест №15

Дайджест для прокурорів [№15] (#5 воєнний стан)

Дайджест новин (воєнний стан).

1. Набув чинності Закон України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо впорядкування питань, пов’язаних із військовополоненими в особливий період» від 24 березня 2022 року № 2158-ІХ.

Цим Законом внесено зміни до Кримінально-виконавчого кодексу України (КВК України). Зокрема, у ч. 7 ст. 11 КВК України зазначено, що під час дії воєнного стану в Україні у зв’язку з неможливістю доставлення військовополонених до табору для військовополонених такі особи можуть тимчасово перебувати в дільницях для тримання військовополонених, утворених у виправних колоніях мінімального рівня безпеки із загальними умовами тримання, а також середнього і максимального рівнів безпеки. Військовополонені, які перебувають у таких дільницях, переміщуються до табору для тримання військовополонених щойно таке безпечне переміщення стане практично можливим.

Водночас ст. 4 Закону України «Про попереднє ув’язнення» доповнено положенням про можливість тимчасового перебування військовополонених у відповідних дільницях, утворених у слідчих ізоляторах Державної кримінально-виконавчої служби України у разі неможливості доставлення їх до табору для військовополонених (ч. 5).

Окрім того, у ст. 11 КВК України тепер передбачено можливість створення у межах однієї виправної колонії секторів із різними рівнями безпеки (ч. 4). Також у виправних колоніях нині можна створювати сектори для тримання осіб, узятих під варту, за умови ізоляції від засуджених, які тримаються у цій установі.

У Законі України «Про Збройні Сили України» передбачено можливість залучення з’єднань, військових частин і підрозділів Збройних Сил України до здійснення заходів щодо поводження із військовополоненими в особливий період (ч. 4 ст. 1).

У ст. 9 Закону України «Про оборону України» розширено повноваження Кабінету Міністрів України в частині здійснення заходів щодо поводження із військовополоненими, а саме передбачено право:

– встановлювати порядок тримання військовополонених в особливий період відповідно до норм міжнародного права;

– визначати (за поданням Міністерства з питань реінтеграції тимчасово окупованих територій України) державне підприємство, на яке покладаються функції Національного інформаційного бюро відповідно до ст. 122 Женевської конвенції про поводження з військовополоненими від 12 серпня 1949 року, для збирання та аналізу інформації про військовополонених, ведення централізованого обліку військовополонених, збирання та передання особистих цінних речей військовополонених, обміну інформацією про військовополонених із органами державної влади, Міжнародним комітетом Червоного Хреста, а також Центральним агентством.

Для цілей Закону України «Про оборону України» під військовополоненими розуміються особи, які мають право на цей статус відповідно до ст. 4 Женевської конвенції про поводження з військовополоненими від 12 серпня 1949 року та ст. 44 Додаткового протоколу до Женевських конвенцій від 12 серпня 1949 року, що стосується захисту жертв міжнародних збройних конфліктів (Протокол I), від 8 червня 1977 року. У ст. 13 цього Закону також вказано, що центральний орган виконавчої влади, який забезпечує формування і реалізує державну політику з питань утримання військовополонених, утворює табори для тримання військовополонених.

Завдання із організації збирання, супроводження та охорони військовополонених з місць (місцевостей), де вони утримуються після взяття їх у полон, до таборів для тримання військовополонених або дільниць для тримання військовополонених покладаються на Військову службу правопорядку у Збройних Силах України (ч. 2 ст. 3 Закону України «Про Військову службу правопорядку у Збройних Силах України»).

Воєнізовані формування Державної кримінально-виконавчої служби України спільно зі Збройними Силами України, органами військового управління, з’єднаннями й іншими підпорядкованими складовими сил оборони держави можуть брати участь в охороні та переміщенні військовополонених, захоплених унаслідок ведення бойових дій (ч. 2 ст. 12 Закону України «Про Державну кримінально-виконавчу службу України»).

2. Набув чинності Закон України «Про внесення змін до статті 263 Кримінального кодексу України щодо скасування відповідальності у випадках добровільної здачі зброї, бойових припасів, вибухових речовин або пристроїв» від 24 березня 2022 року № 2150-ІХ.

Статтю 263 Кримінального кодексу України (КК України) доповнено частиною третьою, згідно з якою не підлягає відповідальності за дії, передбачені частинами 1 і 2 ст. 263 особа, яка добровільно здала органам влади зброю, бойові припаси, вибухові речовини або вибухові пристрої.

3. Частково відновлено доступ до Єдиного державного реєстру судових рішень (ЄДРСР).

У Державній судовій адміністрації України (ДСА України) повідомили про відновлення доступу до ЄДРСР (Реєстр) для суддів і працівників правоохоронних органів. За словами заступника Голови ДСА України Сергія Чорнуцького, доступ до Реєстру буде надаватися відповідно до списків осіб від голів судів і керівників правоохоронних органів, які визначатимуть користувачів персонально (http://surl.li/brysb).

Нагадаємо, що доступ до Реєстру було тимчасово призупинено для запобігання загрози життю і здоров’ю суддів та учасників судового процесу в період воєнного стану.