В Україні, де тривають розслідування десятків тисяч воєнних злочинів, потреба в ефективних механізмах підтримки потерпілих зростає з кожним днем. Підхід, орієнтований на потерпілих є стандартом у розслідуванні міжнародних злочинів. Він базується на забезпеченні безпеки, конфіденційності, автономії, запобіганні вторинній віктимізації потерпілої особи під час кримінального провадження.
Питання дотримання прав потерпілих та ефективного розслідування міжнародних злочинів є особливо актуальним для України, адже наша країна протистоїть жорстоким злочинам, які порушують норми міжнародного гуманітарного права. Потерпілі від воєнних злочинів, потребують не лише справедливості, а й підтримки на всіх стадіях кримінального провадження. Саме тому приділяємо особливу увагу розбудові підходу, орієнтованого на потерпілих, і навчаємо фахівців застосовувати його на практиці.
З цією з метою, 05 та 06 лютого у Тренінговому центрі прокурорів України за підтримки Консультативної місії Європейського Союзу з реформування сектору цивільної безпеки України, спільно з Офісом Генерального прокурора, Координаційним центром підтримки потерпілих і свідків Офісу Генерального прокурора, Національною академією внутрішніх справ та Національною поліцією України, відбувся тренінг для тренерів «Застосування підходу, орієнтованого на потерпілих, у справах про міжнародні злочини».
Привітали учасників із вступними словами:
• Олеся Отраднова – директорка Тренінгового центру прокурорів України;
• Міхал Вивода – керівник відділу з розслідування міжнародних злочинів КМЄС в Україні;
• Вероніка Плотнікова – керівниця Координаційного центру підтримки потерпілих і свідків Офісу Генерального прокурора;
• Станіслав Мозоль – проректор Національної академії внутрішніх справ України, професор;
• Дмитро Шевчук – заступник начальника управління організації розслідування злочинів, учинених в умовах збройного конфлікту, Головного слідчого управління НПУ.
Тренерами тренінгу виступили:
• Вероніка Плотнікова – керівник Координаційного центру підтримки потерпілих і свідків Офісу Генерального прокурора;
• Вінсент Хоні – старший радник КМЄС в Україні з питань розслідування міжнародних злочинів;
• Іванна Горбач-Кудря – старший викладач Національної академії внутрішніх справ;
• Ірина Самборська – заступник начальника другого відділу Офісу Генерального прокурора;
• Магда Коле – старший радник з питань притягнення до відповідальності за вчинення міжнародних злочинів КМЄС в Україні;
• Ула Кварнстром – старший радник КМЄС в Україні з прав потерпілих;
• Олександра Мазур – експерт з питань проведення тренінгів КМЄС в Україні;
•Станіслав Петренко – начальник організаційно-методичного відділу Офісу Генерального прокурора.
Протягом двох днів тренери опановували підхід, орієнтований на потерпілих у справах про міжнародні злочини. Учасники розглянули міжнародні стандарти, право ЄС та міжнародне гуманітарне право, а також українську правову базу щодо захисту потерпілих. Особливу увагу приділили співпраці правоохоронних органів у розслідуванні таких злочинів та відпрацювали отримані знання в практичних вправах.
Другий день тренінгу був присвячений особливостям роботи з вразливими категоріями потерпілих і свідків та індивідуальному оцінюванню. Також учасники відпрацювали навички методу навчання проведення допиту і обговорили можливості онлайн-навчання та обміну знаннями.
Модерували захід:
Аревік Абрамянц – заступник начальника аналітичного відділу підготовки прокурорів Тренінгового центру прокурорів України;
Василь Орищук – експерт відділу по роботі з тренерами Тренінгового центру прокурорів України, доктор філософії у галузі публічного управління та адміністрування.
Слава Україні!