«…примусове переселення дітей з однієї групи до іншої є злочином геноциду відповідно до статті II Конвенції про запобігання злочину геноциду та покарання за нього…» (с) Резолюція Європейського Парламенту від 16 лютого 2023 року до річниці російського вторгнення та агресивної війни проти України.
«…геноцид має дві фази: руйнування національної ідентичності пригнобленої групи; нав’язування національної ідентичності агресора тим, хто залишився на захопленій території після витіснення, у тому числі шляхом колонізації такої території власними громадянами агресора» (с) правник, фундатор дослідження геноциду Рафал Лемкін.
«…геноцид означає скоординований план різних дій, спрямованих на знищення суттєвих основ життя національних груп з метою їхнього знищення» (с) правник, фундатор дослідження геноциду Рафал Лемкін.
Зараз триває розслідування 5 проваджень щодо геноциду, вчиненого рф. Серед них – магістральне – за фактом вчинення геноциду українського народу.
6–7 квітня 2023 року у Тренінговому центрі прокурорів України в режимі офлайн відбувся тренінг «Злочин геноциду. Насильницька передача дітей та підбурювання», розроблений спільно з Auschwitz Institute for the Prevention of Genocide and Mass Atrocities та ГО “LingvaLexa”.
Тренери:
- Анна Вишнякова – юридичний аналітик, голова ГО «LingvaLexa»;
- Жозеф Ендрю Бойль – прокурор Міжнародного кримінального трибуналу по Руанді та Надзвичайних Палат в судах Камбоджі;
- Патрісіа Вален – колишня суддя у справах, що стосуються геноциду у Боснії;
- Катерина Бусол – юристка, старша викладачка НаУКМА;
- Жоселін Геіген Кестенбаум – директорка факультету Інституту права з питань Голокосту та прав людини при Школі права Кардозо Cardozo Law Institute in Holocaust and Human Rights;
- Інна Заворотько – представниця департаменту юридичного забезпечення Міністерства оборони України
за допомогою модерованої бесіди та роботи в групах ознайомили учасників тренінгу із:
- концептуальним розумінням складових елементів злочину геноциду;
- відмінностями злочину геноциду у Боснії та Камбоджі;
- геноцид v. переслідування;
- геноцид v. винищення;
- міжнародними та національними аспектами підбурювання до злочину геноциду;
- міжнародними та національними аспектами переміщення дітей як акту геноциду.
Окрім цього, під час воркшопу учасники змогли відпрацювати навички стратегічної аргументації щодо злочину геноциду в Україні.
Усі зібрані докази вчинення злочину геноциду будуть використані як у національних судах, так і передані до Міжнародного кримінального суду для доведення винуватості кожного, хто вчинив цей найбільш тяжкий злочин проти українців.
Слава Україні!