Вже понад три роки в Україні діють зміни до антикорупційного законодавства щодо захисту викривачів корупції, гарантій їхніх прав та забезпечення умов для розкриття інформації про корупцію.
У міжнародній практиці, викривач – особа, яка надає інформацію про будь-яку незаконну діяльність, що може завдати шкоди суспільним інтересам. Тобто викривачі повідомляють про неетичну чи незаконну діяльність, що може завдати шкоди суспільству (порушення прав людини, екологічні катастрофи, шахрайство).
В українському законодавстві визначення є набагато вужчим і поширюється виключно на викривачів корупції, зокрема, викривач – це особа, яка:
- володіє інформацією про можливі факти корупційних правопорушень – фактичними даними, а саме про обставини правопорушення, місце і час його вчинення та особу, яка вчинила правопорушення;
- переконана у достовірності цієї інформації;
- отримала цю інформацію під час трудової, професійної, господарської, громадської, наукової діяльності, проходження служби чи навчання.
З метою поглиблення знань прокурорів із цієї тематики у Тренінговому центрі прокурорів України відбувся чотириденний спеціалізований тренінг «Правовий статус і роль викривачів у запобіганні корупції», розроблений разом із командою проєкту USAID_ВзаємоДія.
Тренерами спеціалізованого тренінгу стали:
- Віталій Касько – експерт із питань антикорупції та кримінального права проєкту USAID «ВзаємоДія», адвокат;
- Олена Карпова – експерт з антикорупційної політики та захисту викривачів проєкту USAID «ВзаємоДія».
А модерували процес проведення тренінгу
- Роберт Сіверс – керівник Департаменту розробки законодавства і розвитку політик проєкту USAID «ВзаємоДія»;
- Вікторія Литовка – консультант аналітичного відділу підготовки прокурорів Тренінгового центру прокурорів України
Упродовж тренінгу завдяки детальному аналізу різноманітних практичних кейсів учасники опрацювали питання щодо:
- Ролі викривача в запобіганні корупції;
- Способів подання повідомлень про корупцію та порядку їх розгляду;
- Системи та функцій державних органів, відповідальних за перевірку та розгляд повідомлень викривачів, у забезпеченні захисту прав викривачів;
- Відповідальності за порушення прав викривача;
- Ролі прокурора у кримінальних провадженнях, розпочатих за повідомленням викривача, та у справах про адміністративні правопорушення за участі викривача, забезпечення прав викривача;
- Міжнародних стандартів захисту викривачів: Конвенція ООН проти корупції, Директиви ЄС про захист осіб, які повідомляють про порушення законодавства ЄС, практика ЄСПЛ.
Окрім цього, нещодавно команда Національного агентства з питань запобігання корупції – НАЗК підготувала оновлені роз’яснення щодо правового статусу викривача, з якими можна ознайомитись за покликанням:
https://wiki.nazk.gov.ua/category/vykryvachi-koruptsiyi/status_vykruvacha/
Слава Україні!