Офлайн-тренінг «Процесуальне керівництво досудовим розслідуванням кримінальних правопорушень, пов’язаних із легалізацією (відмиванням) майна, одержаного злочинним шляхом»

За даними Міжнародного валютного фонду, розмір майна, одержаного злочинним шляхом, яке уподальшому було легалізовано становить 2−5% світового ВВП. У причетності до таких дій за останні роки були викриті відомі банки, політики, відомі публічні особи та компанії. За останні 10 років світ сколихнула інформація про резонансні випадки відмивання грошей, ухилення від сплати податків та уникнення міжнародних санкцій, опубліковані журналістами-розслідувачами і відомі як Panama Papers, Paradise Papers, Pandora Papers тощо.

Комітет експертів Ради Європи з оцінки заходів боротьби з відмиванням грошей і фінансуванням тероризму у звітах часто схвально оцінює успіхи України у боротьбі з легалізацією доходів, проте, ці провадження завжди є достатньо складними у доведенні подій правопорушення.

17 та 18 березня 2025 року у Тренінговому центрі прокурорів України відбувався офлайн-тренінг «Процесуальне керівництво досудовим розслідуванням кримінальних правопорушень, пов’язаних із легалізацією (відмиванням) майна, одержаного злочинним шляхом».

Удосконалювали знання учасників та їх практичні навички у такій категорії проваджень тренери тренінгу:

Денис Гюльмагомедов – перший заступник Директора НАБУ;
Ганна Горбенко – директор департаменту комплаєнсу та фінансового моніторингу АТ «ОТП БАНК»;
Світлана Андрусишин – прокурор відділу Офісу Генерального прокурора;
Андрій Касьян – прокурор третього відділу Спеціалізованої антикорупційної прокуратури.

Упродовж двох днів інтенсивної роботи над вирішенням практичних кейсів та глибокого аналізу особливостей розслідування правопорушень, пов’язаних із відмиванням злочинних доходів, учасники детально опрацьовували законодавчі засади протидії відмиванню коштів, міжнародні стандарти і директиви ЄС, стандарти FATF та їх важливість для системи національного законодавства, а також оцінювання, що проводять міжнародні експерти MONEYVAL, зокрема:

міжнародне співробітництво та практичні поради з національного досвіду;
форми та механізми міжнародного співробітництва: аналіз успішних кейсів і типових помилок;
спрощене та поглиблене фінансове розслідування;
аналіз фінансових документів як інструмент виявлення ознак злочинної діяльності: практичні підходи;
кримінальна відповідальність за легалізацію (відмивання) майна, одержаного злочинним шляхом;
особливості автономного відмивання коштів і методи його виявлення;
непрямі методи доведення кримінальних правопорушень, пов’язаних із легалізацією (відмиванням) майна, одержаного злочинним шляхом.

Модератором тренінгу була Леся Європіна – консультант аналітичного відділу підготовки прокурорів ТЦПУ.

Таргоній Ілона