Тренінговий курс «Процесуальне керівництво та підтримання публічного обвинувачення у кримінальних провадженнях про злочини проти основ національної безпеки»

«15 років ув’язнення за диверсію на залізниці та передачу даних про розташування Сил оборони – засуджено жителя Чернігова» (с) пресслужба Офісу Генерального прокурора.

«До 15 років позбавлення волі засуджено мешканця Кіровоградщини, який передавав ворогу інформацію про роботу місцевого оборонпрому» (с) пресслужба Офісу Генерального прокурора.

Від початку повномасштабної російської агресії законодавець здійснив низку змін до Кримінального кодексу України, вдосконаливши положення Особливої частини, що передбачають кримінальну відповідальність за злочини проти основ національної безпеки України. У той же час, під час досудового розслідування таких проваджень і їх судового розгляду виникає велика кількість проблемних питань: правильної кваліфікації, розмежування понять «державна зрада» і «колабораціонізм», належного повідомлення учасників кримінального провадження, право сторони захисту на повторний перегляд кримінального провадження тощо.

11-14 березня 2025 року у Тренінговому центрі прокурорів України у форматі офлайн відбувся тренінговий курс «Процесуальне керівництво та підтримання публічного обвинувачення у кримінальних провадженнях про злочини проти основ національної безпеки», організований спільно з Консультативною місією Європейського Союзу в Україні (КМЄС).
Тренінговий курс складався з чотирьох тренінгів:
1. «Особливості кваліфікації кримінальних правопорушень проти основ національної безпеки з урахуванням норм міжнародного гуманітарного права»,
2. «Особливості кваліфікації та досудового розслідування у кримінальних провадженнях проти основ національної безпеки»;
3. «Підтримання публічного обвинувачення у кримінальних провадженнях проти основ національної безпеки»;
4. «Докази, отримані в результаті проведення НС(Р)Д, у кримінальних провадженнях за фактами вчинення кримінальних правопорушень проти основ національної безпеки».

Взаємодіяли всі чотири дні із учасниками тренери:
Олександр Жила – заступник начальника управління Офісу Генерального прокурора;
Валерій Жидков – прокурор другого відділу Генеральної інспекції Офісу Генерального прокурора, кандидат юридичних наук;
Катрін Тірох – керівниця відділу з питань правосуддя Моніторингової місії ООН з прав людини в Україні;
Тарас Лешкович – спеціаліст з прав людини Моніторингової місії ООН з прав людини в Україні;
Іванна Ільченко – експертка з правового реформування Консультативної місії Європейського Союзу в Україні (КМЄС в Україні), PhD-здобувач Університету Галвей (Ірландія);
Катерина Єрмакова – тренерка UP Rights, експерт аналітичного відділу підготовки державних службовців Тренінгового центру прокурорів України
Микола Мазур – суддя Верховного Суду, кандидат юридичних наук, доцент, старший науковий співробітник;
Хуан Карлос АРІАС ЛОПЕЗ – старший радник з OSINT Консультативної місії Європейського Союзу в Україні;
Яна Тализіна – заступник начальника першого відділу Київської міської прокуратури, доктор філософії у галузі права;
Іван Кравчук – керівник Третього підрозділу детективів Третього Головного підрозділу детективів НАБУ.

Упродовж чотирьох днів курсу учасники мали змогу вдосконалити свої знання та навички щодо кваліфікації кримінальних правопорушень проти основ національної безпеки, аналізу судової практики та застосування міжнародних стандартів у такій категорії справ.

Особливу увагу приділили складнощам правової оцінки злочинів за ст.113, 114, 114-1, 114-2 КК України, доказуванню у відповідних кримінальних провадженнях та застосуванню спеціальної процедури притягнення до кримінальної відповідальності (in absentia).

Також учасники аналізували реальні судові справи, обговорювали межі дозволеного у публічних висловлюваннях, вивчали методи OSINT та особливості використання спеціальної техніки під час негласних слідчих (розшукових) дій.

Модерували захід консультанти аналітичного відділу підготовки прокурорів Тренінгового центру прокурорів України: Леся Європіна та Інна Берднік – доктор юридичних наук, професор.

Таргоній Ілона