Офлайн-тренінг «Інсценування судового процесу з питань кримінальної відповідальності військових командирів та інших начальників»

Притягнення до відповідальності військових командирів: виклики та можливості у наближенні правосуддя.

У 2024 році Міжнародний кримінальний суд видав ордери на арешт ряду осіб вищого військового керівництва рф: колишньому міністру оборони сергію шойгу та начальнику генерального штабу зс рф валерію герасимову, а також генерал-лейтенанту зс рф та адміралу вмф рф . Вони підозрюються у відданні наказів щодо ракетних обстрілів цивільних об’єктів в Україні, спричиненні шкоди цивільному населенню та вчиненні злочинів проти людяності.

Окрім цього, у жовтні 2024 року для приведення у відповідність до ратифікованого Україною Римського статуту Міжнародного кримінального суду, діючий Кримінальний кодекс України було доповнено спеціальною статтею 31-1 щодо встановлення кримінальної відповідальності військових командирів та інших начальників.

Про особливості притягнення військових командирів до кримінальної відповідальності йшлось 01-02 квітня 2025 року у Тренінговому центрі прокурорів України на офлайн-тренінгу«Інсценування судового процесу з питань кримінальної відповідальності військових командирів та інших начальників». Тренінг організовано за підтримки Консультативної місії ЄС спільно з Національною школою суддів України та Координаційним центром з надання правничої допомоги.

Тренери тренінгу:
Маттіас Нойнер – старший радник з питань кримінального переслідування за міжнародні злочини КМЄС в Україні;
Олів’є Де Шуттер – старший радник з питань захисту та права на справедливий судовий розгляд КМЄС в Україні;
Ану Валімаєкі – старший радник з питань правової реформи відділу кримінальної юстиції КМЄС в Україні.


Під час тренінгу учасники:

аналізували особливості кримінальної відповідальності військових командирів за нормами Кримінального кодексу України;
вивчали міжнародні стандарти та судову практику ЄСПЛ у справах цієї категорії;
опрацьовували судові рішення у справах про кримінальні правопорушення, вчинені підлеглими військових командирів.
Другого дня тренінгу учасники – судді, прокурори та адвокати – відпрацьовували свої навички під час інсценування судового процесу, щоби змоделювати можливі виклики, які можуть виникнути під час розгляду реальних справ.

Модератор тренінгу: Аревік Абрамянц, заступник начальника аналітичного відділу підготовки прокурорів ТЦПУ.

Таргоній Ілона