Тренінг “Спеціальне досудове розслідування та спеціальне судове провадження”

«…станом на 16 квітня 2025 року зі 158 засуджених воєнних злочинців, ми маємо 18 осіб, які, відбувають покарання в Україні після проголошення вироку, а 140 інших вироків – це заочна процедура in absentia» зазначив начальник Департаменту протидії злочинам, вчиненим в умовах збройного конфлікту Офісу Генерального прокурора Юрій Бєлоусов.

Процедура in absentia стала важливим інструментом для забезпечення невідворотності покарання за воєнні злочини, особливо в умовах війни та окупації. Вона дозволяє продовжувати розслідування та судові процеси, навіть коли підозрювані та обвинувачені намагаються уникнути правосуддя, перебуваючи за межами країни.

Ефективність цієї процедури залежить від професійності прокурора — його здатності вчасно ініціювати та ефективно здійснювати процесуальне керівництво провадження в умовах війни, коли важливо зібрати докази , долучити цифрові матеріали та правильно використати інструменти міжнародного співробітництва.

Проте, застосування in absentia викликає низку дискусій: з одного боку, це дозволяє притягнути до відповідальності осіб, які переховуються від правосуддя. З іншого — виникають питання щодо дотримання права на захист підозрюваних та обвинувачених, а також забезпечення належного повідомлення обвинуваченого про кримінальне переслідування.

17-18 квітня 2025 року у Тренінговому центрі прокурорів України відбувся офлайн-тренінг «Спеціальне досудове розслідування та спеціальне судове провадження» за участю тренерів:
Святослава Познаховського – прокурора відділу Київської міської прокуратури;
Сергія Шульгіна – прокурора другого відділу Офісу Генерального прокурора, к.ю.н.

Під час тренінгу учасники розглянули комплекс питань, пов’язаних із реалізацією повноважень прокурора у кримінальних провадженнях, що здійснюються за процедурою спеціального досудового розслідування (in absentia) та спеціального судового провадження.

Учасники зосередили увагу на підставах і порядку ініціювання цих процедур, особливостях розгляду відповідних клопотань, складанні процесуальних документів, повноваженнях прокурора на завершальному етапі спеціального досудового розслідування та скеруванні обвинувального акту до суду, а також забезпеченні ефективного представлення обвинувачення в суді за відсутності обвинуваченого.

Важливою складовою тренінгу стало опрацювання актуальної практики Європейського суду з прав людини та Верховного Суду, а також аналіз практичних аспектів, що сприяло формуванню цілісного уявлення про ефективне застосування спеціальних процесуальних дій в умовах in absentia.

Модерувала тренінг Леся Європіна – консультант аналітичного відділу підготовки прокурорів Тренінгового центру прокурорів України.

Таргоній Ілона